CategoriesAktif Bileşenler

SODIUM DNA (PDNR)(SOMON DNA)

Somon DNA, somon balığının spermlerinden oluşan hücre yenileyici içeriğiyle “gençlik iksiri” olarak da adlandırılan cilt gençleştirme yöntemidir. Somon DNA aşısı ile cilt sarkmalarında gözle görülür bir iyileşme olur. Özellikle göz çevresindeki kırışıklıklarda zamanla ciddi azalmalar görülür.

Somon DNA ne zaman etkisini gösterir?

Somon DNA’sı 3-4 ay gibi kısa sürede cildin daha genç ve dolgun görünmesini sağlar. Uygulama sıklıkları bölgeden bölgeye değişmekle beraber ortalama 14-21 gün arasında yapılan 3 seans şeklindedir.

Lifting : PDRN ile tedavi kollajen sentezini iyileştirir. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, MMP-1’in inhibisyonu yoluyla fibroblast kollajen ve elastin sentezindeki artışı araştırdı; MMP aktivitesindeki azalma kollajen sentezinde artışa neden oldu. 44 MMP’ler elastin bozulmasında önemli bir rol oynar, 45 ve MMP’lerdeki artış ECM bileşenlerindeki hasarla ilişkilidir. Yukarıda bahsedildiği gibi PDRN, MMP-1 ve elastaz ekspresyonunu inhibe eder. Bu iki faktör cilt yaşlanmasında ve kırışmada önemli rol oynar. Elastaz, elastik liflerin parçalanmasından sorumlu bir proteazdır. Elastazın aşırı ekspresyonu cilt elastikiyetinin kaybına neden olur.

Pigmentasyon :PDRN, melanojenik gen ifadesinin ve tirozinaz enzimatik aktivitesinin inhibisyonu yoluyla melanojenezi baskılayarak melanin sentezini önemli ölçüde inhibe eder. PDRN’nin tirozinaz inhibisyonunu düzenlediği kesin mekanizma hala tam olarak anlaşılmamıştır ve gelecekte araştırılmalıdır. PDRN’nin cilt beyazlatıcı etkisi kanıtlanmış olsa da bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
SCAR Tedavisi :PDRN, nükleotidler ve nükleozidler üreterek DNA oluşumuna katkıda bulunur; bu, normal hücre çoğalmasını ve büyüme modellerini yeniden etkinleştirerek daha hızlı doku yenilenmesine ve yara iyileşmesine yol açar.